Vaikščiojau juostomis
Turinys
Kino juostos „Pasiutusi meilė“ kūrėjai pristatė filmą Lietuvos žiūrovams
Kur tik vaikščiojau juostomis — visur pilna nabašninkų. Magiškos juostos prieš maro ir choleros dvasias Maras ir cholera vaikščiojau juostomis dvi ligos, kurios paliko gilų ženklą lietuvių liaudies atmintyje.
Pasakojimų apie šių ligų iššluotus kaimus, jas išgyvenusius žmones dar buvo užrašoma XX a. Verčiau mirt negu vaikščiot tarp negyvų žmonių.
Ilgesingų dainų kūrėjas
Gyvuliai vaikščioja baubdami. Karvės vaikščioja pertvinkusios, kiaulės žviegia neėdusios. Liaudyje buvo tikima, jog šias baisias ligas platina vežimais ar karietomis važinėjančios juodos ponios, raitos baltos moterys bobos arba nepažįstamos dailios merginos kartais pažymima, kad jos būdavusios juodais veidaistiesa, kai kada šios ligos atrodydavusios ir kaip juodai arba baltai apsirėdęs vyriškis.
Apsiginti nuo šių ligų buvo bandoma atliekant ritualus, kurie turėjo sukurti apsauginį barjerą, trukdantį ligai patekti į kaimą ar miestelį. Tautosakoje aprašomi du pagrindiniai tokio pobūdžio ritualai — tai gyvenamosios vietos aparimas plūgu, traukiamu jaučio, arba specialaus audinio juostos audimas.
Puodeliai su šiaudeliu
Norėdami išgelbėti miestą ir save, žmonės nutarė kad reikia rasti žmogų, kuris būtų iš dvynių, ir jautį, kuris taip pat būtų dvynys, ir kad tas žmogus su tuo jaučiu apartų aplink miestą, tada liga neplis, bus nugalėta. Buvo pasiųsti žmonės ieškoti tokio žmogaus ir tokio jaučio, ir juos surado.
Tada dvynys žmogus su dvyniu jaučiu aparė aplink miestą. Liga nebeplito ir greitai išnyko.
- Vaikščiojau juostomis, Cv duomenų konvertavimo reikalavimai ir strategija
- jaučiausi kaip turistas, dėvintis šią viršūnę Paryžiuje - Viršūnes
- 3000 akcijų pasirinkimo sandorių
- Grynųjų pinigų premija prieš akcijų pasirinkimo sandorius - subarusiauliai.lt
- Ekstremalai vėl stebins kauniečius: žada įspūdingą reginį | subarusiauliai.lt
- Ilgesingų dainų kūrėjas
- JERUZALĖ public group | Facebook
Toks būdas yra aprašytas ir kitų tautų pavyzdžiui, slavų folklore. Nežinau kas buva, ar kokia cholera, ar kas buva tik ne maras, maras buva daug anksčiaukad mus apylinkėj labai mirė žmonis. Buva Gedziūnų kaime senas senelis, biednas ir pavienis, vaikščiojau juostomis kai prikrypa, tai gyvu ir palaidaja.
Pavardi sakė, bet neatmenu. Pagrindine priemone buvo karantinas ir sergančiųjų izoliacija. Pirmas dalykas, kurį žmonės darydavo jų mieste pasirodžius maro arba choleros ligai, buvo traukimasis iš užkrato zonos.
Ekstremalai vėl stebins kauniečius: žada įspūdingą reginį
Keliautojai sustodavo kaimuose, prašydavosi nakvynės, maisto, tačiau jais liaudyje buvo nepasitikima — ne veltui maras ir cholera sakmėse pasirodo kaip važiuojantys, jojantys, einantys nepažįstamieji. Atėjūnai nuo durų būdavo pavaromi, o gailestingumui vietos tiesiog negalėjo būti, antraip nutikdavę baisiausia — geraširdžio priimtos keliauninkės pasirodydavo esančios maro dvasios, o visa šeima — išmirdavusi.
Dėl migracijos, ligos plisdavo po visą šalį, patekdamos ir į atokiausius užkampius. Jei kur nors vienas apsirgdavo, tai ligoniui prie galvų padėdavo vandens ir maisto kelioms dienoms, o visi sveikieji, prisidėję į vežimus drabužių, patalynę ir maisto, išvažiuodavo į girią. Girioj taip pat nebūdavo ramu.
Kino juostoje „Vyrai juodais drabužiais“ – pokyčiai: Willą Smithą keičia Chrisas Hemsworthas
Ar miegat? Kas atsiliepdavo, tai apsirgdavo ir mirdavo. Sveikieji keldavosi į kitą vietą.
Bendrai, kaip tik imdavo kuriuos naktimis šaukti, tai, išaušus rytui, keldavosi į kitą vietą, kad ir niekas dar nebuvo pradėjęs sirgti. Kaimuose taip pat buvo skelbiamas karantinas — niekas nebuvo įleidžiamas ir išleidžiamas. Maro ir choleros epidemijas taip pat buvo bandoma stabdyti barstant kaimo gatves dzingeliu — taip liaudiškai vadinta vaistinė šventagaršvė lot.
Vaikščiojau juostomis
Angelica archangelicakuria nuo maro buvo ginamasi viduramžiais. Iš šio augalo taip pat būdavo daromos užpiltinės, veriami ir ant kaklo nešiojami karoliai. Straipsnio autorė — humanitarinių mokslų daktarė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto jaunesnioji mokslo darbuotoja.